Zašto je nogomet vještina vladanja prostorom kao i loptom?

Life is about perspective and how you look at something… ultimately, you have to zoom out.

Whitney Wolfe Herd

Dok pomislimo na nogomet, u glavi nam se javljaju slike igrača koji savršeno kontroliraju loptu. Mnogima se pred očima vrti legendarni pogodak Diega Armanda Maradone na SP-u u Meksiku 1986. godine. Ako mene pitate, savršenstvo vidim u akciji Denis Bergkampa, igrača Arsenala, koji piruetom i jednostavnim dodirom lopte zaobilazi svog čuvara i elegantno zabija pogodak, kao da nastupa u ‘Labuđem jezeru’, a ne u Premiershipu. Unatoč svemu, ovo nije priča o vladanju loptom, jer to je svima poznato i vidljivo. U sjeni te vještine skriva se druga – vladanje prostorom, jednako važna, ako ne i važnija, upravo zato što je skrivena.

Što je umijeće vladanja prostorom?

Umijeće vladanja prostorom jest sposobnost nogometaša da se postavlja na terenu u odnosu na suigrače, protivnike, poziciju lopte i smjer u kojem se odvija akcija. Igrač može osvajati prostor s loptom ili bez nje.

Budući da nogometaš veći dio vremena provodi bez lopte, vladanje prostorom često se naziva famoznom “igrom bez lopte”. Kad neki treneri pričaju da se nogomet zapravo ”igra glavom”, a ne nogom onda se referiraju na to kako je glava ta koja odlučuje gdje će se igrač postaviti i kad.

Kako se manifestira vještina upravljanja prostorom?

Vještina upravljanja prostorom očituje se tako da se igrač postavlja u pozicije na terenu koje mu omogućuju da bude učinkovitiji. U fazi napada igrač se pozicionira tako da suigrači mogu lakše doći do njega s loptom.

No to nije sve – dobrim pozicioniranjem može na sebe vezati protivničke igrače, stvarajući prostor za suigrače, čak i kada ne igra s loptom. Također, dobro pozicioniranje u napadu pomaže u sprječavanju kontranapada. Sve su to vještine koje se moraju izvježbati.

Faze igre i prednosti vještine upravljanja prostorom:

U fazi napada:

  • Omogućavanje progresivnog dodavanja
  • Osvajanje prostora iza protivničkih obrambenih linija
  • Kreiranje prostora za suigrače
  • Osiguravanje protiv kontranapada

U fazi obrane:

  • Zatvaranje prostora iza leđa suigrača
  • Blokiranje opcija za dodavanje
  • Usmjeravanje (usporavanje) protivničkih napada
  • Omogućavanje vlastitih kontranapada

Vještina upravljanja prostorom očituje se tako da se igrač postavlja u pozicije na terenu koje mu omogućuju da bude učinkovitiji.

Kako vještina manipulacije prostorom nadopunjuje druge vještine?

Savršeni nogometaš ne postoji. Svatko ima svoje prednosti i slabosti. Tako, primjerice, neki igrači dominiraju brzinom na boku, dok drugi dominiraju gradnjom napada u sredini terena. Pravilnim postavljanjem na terenu svi oni podižu svoju igru na višu razinu. Brzi igrači, uz pravilno postavljanje, djeluju još brže, dok spori igrači nadomještaju manjak brzine.

Primjerice, brzi krilni igrač bez razvijene vještine čitanja igre i pozicioniranja neće moći iskoristiti svoju brzinu. U fazi obrane pogrešno će se postavljati, gubeći prednost nad obrambenim igračima. Često će upadati u zaleđa ili pozicije koje će otežati suigračima da mu dodaju loptu. To vrijedi za sve igrače, uključujući vratare. Zbog toga i nemamo dovoljno kvalitetnih vratara u najboljim ligama svijeta.

Ukratko, kvalitetno pozicioniranje eliminira urođene nedostatke igrača, poput slabije tehnike ili kondicije. Pametno trčanje može nadomjestiti brzo trčanje, a pravilno pozicioniranje smanjuje pritisak protivnika, pružajući igraču više vremena na lopti.

Kvalitetno pozicioniranje eliminira urođene nedostatke igrača, poput slabije tehnike ili kondicije.

Kako se trenira pozicioniranje u prostoru?

Pozicioniranje se trenira tako da igrač dobije uvid iz treće perspektive. Mora se odmaknuti iz svog uobičajenog vidokruga i steći širu sliku koja obuhvaća njega, suigrače, protivnike, loptu i golove. To je danas izvedivo zahvaljujući napretku tehnologije. Umjetna inteligencija, uz pomoć dronova i kamera, može snimiti igru, pratiti kretanje lopte i igrača te mjeriti udaljenosti između njih.

Ova tehnološka podrška olakšava analizu igre. Trening više ne možemo zamisliti bez snimanja i analize. Nakon što analitičar snimi trening, počinje “rezanje” videoisječaka i edukacija igrača kroz njihove nogometne akcije, uz korekciju u razmišljanju kako bi postavljanje bilo učinkovitije.

Analiza se provodi na terenu u realnim uvjetima – bilo da se igra u formaciji 11 na 11, 9 na 9, 6 na 6 ili nekoj drugoj kombinaciji. Jedino treba naglasiti da se igre posjeda lopte bez golova ne mogu analizirati jer je smjer napada ključan za procjenu kvalitete igre.

Tko može trenirati “razumijevanje igre”?

Kako bi nogometni stručnjak trenirao razumijevanje igre kroz video analizu, mora proći za to predviđenu edukaciju. Mnoge starije generacije trenera nisu imale priliku usvojiti nove metode jer ih nije bilo na fakultetima i akademijama. Kvaliteta obuke varira ovisno o stupnju razumijevanja taktike, a vrhunski treneri često imaju analitičare specijalizirane za takvu obuku.

Dobar trener ne mora biti kineziolog, već mora imati analitičko-strateški pristup, rješavati probleme logičkim razmišljanjem i donositi racionalne odluke, bez viška emocija.

Što se događa mladim igračima bez nogometne analitike?

Analitika je ključna za podizanje razine igre. Može napraviti razliku između dobrih, vrlo dobrih i odličnih igrača. Želimo li da mladi igrači postanu zreliji, moramo ih trenirati kvalitetnije, koristeći sve dostupne alate. Nažalost, mnogi mladi igrači nemaju pristup “game inside coachingu” zbog financijskih ograničenja ili nedostatka znanja trenera.

Posljedice toga su vidljive – mladi igrači zaostaju u razvoju za vršnjacima iz Europe, karijere im stagniraju, a prilagodba profesionalnom nogometu je otežana. Najveći gubitnici su talenti koji ostaju “vječni talenti” ili “igrači s greškom”. Dio odgovornosti leži u sustavu koji ne prati trendove.

Analitika je ključna za podizanje razine igre. Može napraviti razliku između dobrih, vrlo dobrih i odličnih igrača.

Zaključak

Nogometna analitika je područje u kojem naš nogomet zaostaje za razvijenim zemljama. Nedostatak opreme i stručnjaka koči napredak. Razumijevanje igre je teško mjerljivo, ali itekako je važno. Nogometnim gledateljima lakše je procijeniti tehniku i baratanje loptom jer uključuje manje faktora. Međutim, pozicioniranje igrača na terenu jednako je važno i mjerljivo, te se na njemu mora raditi.

90plus dodatni treninzi osmišljeni su kako bi unaprijedili razumijevanje igre, taktiku i tehniku igrača. Za više informacija, kliknite ovdje.

Damir Škarić
Damir Škarić
Viši nogometni trener. PRO licenca, Urednik 90plus bloga.

OSTAVI KOMENTAR

Unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovdje

Ostanite u kontaktu

Želite li primati obavijesti i novitete pretplatite se na 90plus newsletter.

Povezane objave