Kako naučiti igrati nogomet bolje od ostalih? – Stručni savjeti trenera za razvoj vještine

Surround yourself with people that push you to do and be better. No drama or negativity. Just higher goals and higher motivation. Good times and positive energy.

Warren Buffett

Mnogi se pitaju kako se postaje dobar nogometaš? Recept je dobro poznat i opisan. U ovom tekstu pokušat ću sažeti sve ono što su znanstvenici, treneri i sportaši zaključili na temelju iskustva i prikupljanja podataka. Zapravo, recept je jednostavan, poput onoga za pripremu najboljeg kolača.

Ipak, recept sam po sebi neće biti dovoljan. Potrebno je dublje razumijevanje. Kao što sam svjestan da samo držanje recepture za fantastičan kolač u rukama ne jamči moj kulinarski uspjeh, tako i vi budite svjesni da je ovaj recept pisan u natuknicama i služi kao putokaz. Pravo znanje je zakopano dublje, u umovima stručnjaka i unutar korica debelih knjiga. Bez obzira na to, dobar recept se uvijek isplati poslušati. Ako ni zbog čega drugoga, onda zbog općeg dojma i boljeg razumijevanja kako se nešto zapravo radi.

1) Vježbanje/Treniranje

Nitko se nije rodio s vještinama nogometaša ili sportaša. Da postoji nogometni gen, otkrili bismo nekog dvadesetogodišnjeg Eskima u polarnom pojasu koji bi postao instant zvijezda Lige prvaka. To se nije dogodilo niti će se ikada dogoditi. Za vještinu je potrebno vježbanje, a vježbanje zahtijeva vrijeme. Zbog toga se kvalitetan igrač postaje postepeno, kroz dug vremenski period. Najbolje to opisuje izjava: “Trebalo mi je 20 godina da postanem uspješan preko noći,” koju često parafraziraju brojni uspješni ljudi.

Sada kada znamo da nam je vježba potrebna, hajdemo vidjeti kakva vježba je potrebna za uspjeh. Vježba donosi napredak, ali ne jednako brzo za sve. Ako sporo napreduješ, može se reći da zapravo stagniraš jer te drugi sustižu. Ovdje su pravila koja povećavaju izglede za uspjeh:

Započni s treningom što ranije

Mozak najbolje uči dok je čovjek mlad. Kako je mozak dio tijela, to se odnosi i na druge organske sustave. Imati roditelja koji potiče učenje prije nego što se dijete upiše na prvi organizirani sport donosi prednost koju je kasnije teško nadoknaditi. U mladoj dobi tijelo je izrazito prilagodljivo.

Velika većina nogometnih genijalaca započela je svoju obuku pod roditeljskom paskom. Ako niste znali, Leu Messiju je otac nogometni trener. Pogodite što je otac Kyliana Mbappéa? Također trener. Jamaal je prve nogometne treninge odradio s ocem nogometašem. Haaland se rodio u nogometnoj obitelji; njegov je otac bio profesionalni norveški nogometaš.

Ovo vrijedi ne samo za nogomet, nego i za druge vještine. Mozart je bio genijalac jer mu je otac bio kompozitor. Tiger Woods primao je instrukcije o golfu od svog oca od druge godine života. Započeti s treningom rano važno je jer donosi prednost, ali ne garantira uspjeh. Ponekad ovaj rani pristup može uništiti mladu osobu ako se preoptereti. Svaki od nas ima svoje granice koliko učenja i napora može podnijeti, a nemaju svi roditelji mjeru niti sva djeca visoku toleranciju na vježbu.

Također, moguće je uspjeti i ako se kasnije započne, samo je teže i manja je vjerojatnost. Onaj tko kasnije započne svoju vježbu suočava se s igračima koji već imaju razvijenije vještine, te će morati uložiti puno više napora za postizanje istih rezultata.

Onaj tko kasnije započne svoju vježbu suočava se s igračima koji već imaju razvijenije vještine, te će morati uložiti puno više napora za postizanje istih rezultata.

Vježbaj više od ostalih

“Ponavljanje je majka znanja” izreka je koja najbolje opisuje važnost volumena u vježbanju. Kad su znanstvenici tražili talent, nisu mogli pronaći značajne razlike između dobrih, vrlo dobrih i najboljih igrača, osim u jednom: količini vježbanja. Najvještiji su vježbali dulje i više od ostalih. Razlika između amaterske lige, Prve hrvatske nogometne lige i Lige prvaka je u količini treninga.

Redovno treniranje s momčadi donosi igraču amaterski nogomet. Za više je potrebno dodatno vježbanje. Trening može uključivati rad u teretani, trčanje, gledanje utakmica s namjerom učenja, ulični nogomet s prijateljima ili neki drugi sport poput vožnje bicikla ili plivanja. Sve to ide u “radni staž.”

Vrhunski sportaši razlikuju se od amaterskih po tome što rade u “slobodno vrijeme.” Ulažu u svoje vještine, bilo kroz meditaciju, učenje taktike ili čak kroz fokusirane aktivnosti poput čitanja i slušanja podcasta. Sve se svodi na to da koliko ulažeš, toliko ćeš žeti. Međutim, volumen vježbanja sam po sebi nije dovoljan.

Vrhunski sportaši razlikuju se od amaterskih po tome što rade u “slobodno vrijeme.”

Vježbaj pametnije od drugih

Pametno vježbanje nadopunjuje volumen. Samo volumen može biti opasan bez razmišljanja. Pametno vježbanje podrazumijeva balansiranje između ciklusa opterećenja i rasterećenja. Preopterećenje je opasnije od neopterećenja.

Pametno vježbanje znači trenirati ono što ti najviše treba. Recimo, u nogometu je ključno shvatiti principe igre. To je najveći faktor. Ako to znaš, većinu vremena izdvajaš za vježbe koje razvijaju igru ili analiziraju samu igru. Pametnije vježbanje uključuje bogatstvo situacijskih vježbi i vođenje pod nadzorom trenera ili mentora, jer trener može pružiti povratne informacije i pomoći igraču napredovati bez preopterećenja.

Vježbaj s namjerom da budeš bolji

Ovo je možda ključna razlika između dobre i loše vježbe. Važno je znati zašto nešto radiš i kako to doprinosi tvom napretku. Pozitivni rezultati vježbanja dolaze tek u budućnosti. Bolje ćeš igrati sutra ako danas vježbaš. Ali, danas te bole noge, osjećaš se iscrpljeno i depresivno jer ne vidiš trenutne rezultate. No, kada treniraš s namjerom da budeš bolji, svaka poteškoća postaje prilika za rast.

Kada treniraš s namjerom da budeš bolji, svaka poteškoća postaje prilika za rast. Iz svakog poraza možeš izvući pouku i okrenuti ga u svoju korist. Kada treniraš da budeš bolji, ne uspoređuješ se s drugima, već sa samim sobom. Uvijek daješ sve od sebe, bez obzira na to s kim treniraš i kada.

Onaj tko trenira s namjerom da bude bolji ne živi od bodova, medalja ili tuđih kritika. Fokusiran je na rad i napredak. Ljuti ga kada ne trenira ili kada loše trenira, jer zna da je taj trud ključan za uspjeh. Ovakav pristup treningu daje sportašima prednost, jer nije isto vježbati samo zbog zabave ili vježbati kako bi se postigla izvrsnost. Zabava je često produkt dobre vještine.

Onaj tko trenira s namjerom da bude bolji ne živi od bodova, medalja ili tuđih kritika. Fokusiran je na rad i napredak. Ljuti ga kada ne trenira ili kada loše trenira, jer zna da je taj trud ključan za uspjeh.

Kada treniraš s namjerom da budeš bolji, razmišljaš o onome što radiš. Fokusiraš se na sebe, svoje suigrače i protivnike. Ovakvo vježbanje zahtijeva visok stupanj koncentracije i mentalnog napora. Zbog toga je mentalno iscrpljujuće i često vremenski ograničeno. Nakon otprilike četiri sata fokusiranog vježbanja, bilo da se radi o sviranju violine ili igranju nogometa, produktivnost opada i potrebna je pauza. Ipak, cilj vježbanja je postići stanje “flowa”, gdje treniraš fokusirano i napreduješ brže.

2) Mentorstvo/Savjetovanje

Dobar savjet zlata vrijedi. Oni sportaši koji imaju dobrog mentora ili kvalitetno vodstvo imaju puno više izgleda za uspjeh. Kada se govori o mentorima, prva pomisao je trener, ali trener nije jedini mentor u životu sportaša. Roditelji, prijatelji i društvo također imaju važan utjecaj. No, mentor ne mora uvijek biti osoba koju osobno poznajemo; savjete možemo dobivati i putem društvenih mreža, televizije i drugih kanala.

Mentorstvo je učinkovito kada mentor ima više iskustva od sportaša. Bilo da je riječ o stručnosti, životnom iskustvu ili razvojnim sposobnostima, važno je da mentor može razumjeti sportaša i pomoći mu da se razvije. Ključno je da mentor zna prilagoditi svoj pristup razini sportaša. Primjerice, roditelj ili trener koji ne mogu shvatiti kako djeca razmišljaju neće biti uspješni u edukaciji. Isto vrijedi i za trenera koji ne može prepoznati potrebe amatera, ili obrnuto.

Mentorstvo ima i svoje izazove. Treneri mogu biti snažan poticaj igračima u jednom trenutku, ali ponekad mogu postati prepreka u daljnjem razvoju. Primjerice, topli treneri koji pomažu djeci da zavole nogomet na početku karijere mogu postati preblagi i usporiti napredak kad igrači sazriju i zahtijevaju stroži pristup i više discipline.

U nastavku teksta proći ćemo različite vrste mentorstva i njihovu ulogu na putu prema uspjehu.

Roditelji

Roditelji su prvi mentori djeteta. Oni imaju snažan utjecaj na to kako mladi sportaš gleda na svijet. Oni djetetu pružaju prvu perspektivu. Ovisno o stilu roditeljstva i samom roditelju, sportaš može gledati na sport kao nešto pozitivno, mjesto gdje je dobrodošao i gdje se može izražavati, čak i ako nije najbolji, najspretniji ili najvještiji. To je bolja opcija od pritiska da uvijek mora biti savršen, uspješan i sretan.

Temelji odgoja kreću od kuće. Odnos prema radu, prijateljima, treneru i protivnicima gradi se u djetinjstvu, a kasnije se nadograđuje na sportskom terenu. Kvalitetan odgoj i smjernice od strane roditelja dovode do toga da je sportaš discipliniran, marljiv, empatičan i spreman na učenje. Ako roditelj pravilno usmjeri svoje dijete, trener će se moći fokusirati na sportski aspekt umjesto na osnovnu pedagogiju i socijalizaciju.

Kvalitetan odgoj i smjernice od strane roditelja dovode do toga da je sportaš discipliniran, marljiv, empatičan i spreman na učenje. Ako roditelj pravilno usmjeri svoje dijete, trener će se moći usredotočiti na sportski aspekt umjesto na osnovnu pedagogiju i socijalizaciju.

Treneri

Trener je osoba koja upućuje sportaša kako da vrline koje donosi od kuće pretoči u sportski uspjeh. U “brušenju dijamanata,” odnosno mladih sportaša, trener je svjestan dviju stvari: koje osobine sportaš posjeduje i kako će te osobine utjecati na sportsku izvedbu.

Cilj trenerskog posla je nadograditi vještine sportaša kroz trening kako bi bio konkurentan na što višem natjecateljskom nivou. Što je viša razina natjecanja, to su važniji detalji. Na razliku između igrača odlučuju detalji poput razine discipline, samokontrole, fizičke pripreme i taktičke inteligencije.

Treneri i trenerski timovi imaju svoja ograničenja. Mogu naučiti sportaša samo onoliko koliko oni sami poznaju materiju. Kako nitko ne može poznavati sve jednako dobro, većina sportaša ima više trenera specijaliziranih za različite aspekte igre. Stručan trenerski tim koji zna surađivati ključan je za postizanje visokih rezultata u razvoju vještina.

Menadžeri

U nogometu menadžeri imaju velik utjecaj na karijeru sportaša. Oni upravljaju karijerom igrača, ali također utječu na njegov način razmišljanja. Vođenje karijere mladog sportaša zahtijeva pažljiv i strateški pristup. Poželjno je da menadžer, osim poslovnih i pregovaračkih vještina, posjeduje i ljudske kvalitete. Dobar menadžer pomaže sportašu da izgradi dobru sliku o sebi i da prepozna prave prilike.

Vođenje karijere zahtijeva strpljenje, povjerenje i strateško razmišljanje. Ako menadžer osigura odgovarajuće uvjete za razvoj sportaša, poput razvojnog kluba, stručnog trenera i kvalitetnih uvjeta za rad, igrač će se razvijati brže od konkurencije.

Poželjno je da menadžer, osim poslovnih i pregovaračkih vještina, posjeduje i ljudske kvalitete. Dobar menadžer pomaže sportašu da izgradi dobru sliku o sebi i da prepozna prave prilike.

1) Rad na sebi

Put do vrhunskog sportaša traje godinama. Dijete koje je započelo sportsku avanturu druga je osoba u usporedbi s profesionalnim sportašem u odrasloj dobi. Psihološki razvoj sportaša traje i mijenja se s vremenom, a ono što nas motivira kao djecu drugačije je nego u odrasloj dobi.

Održavanje motivacije zahtijeva rad na sebi. Preispitivanje životnih i sportskih ciljeva neizbježno je, a ustrajnost u namjeri da se postane vrhunski sportaš plod je velike psihološke energije.

Rad na sebi podrazumijeva različite tehnike koje sportašima pomažu u pripremi za treninge, utakmice ili čitave sezone. Ove tehnike pomažu u povećanju fokusa, određivanju ciljeva i ublažavanju stresa.

Održavanje motivacije zahtijeva rad na sebi. Preispitivanje životnih i sportskih ciljeva neizbježno je, a ustrajnost u namjeri da se postane vrhunski sportaš plod je velike psihološke energije.

Evo nekoliko primjera kako sportaši mogu raditi na sebi:

Angažman sportskog psihologa:Rad  sa sportskim psihologom pomaže sportašima da bolje upravljaju stresom, povećaju samopouzdanje i usmjere svoj fokus. Psiholog im također pomaže u razvoju emocionalne otpornosti, što omogućuje bolju izvedbu pod pritiskom.

Vježbe koncentracije i fokusiranja:Ove vježbe pomažu sportašima da zadrže pažnju na ciljevima unutar igre, smanjujući distrakcije.

Vježbe disanja:Kontrolirano disanje smanjuje napetost i anksioznost tijekom igre te poboljšava fizičku izvedbu.

Meditacija: Meditacija pomaže sportašima da izgrade svijest o tijelu i umu, što smanjuje stres i poboljšava kontrolu misli i emocija.

Čitanje knjiga i edukacija: Edukacija o zdravlju, prehrani i psihologiji doprinosi sportaševom holističkom razvoju, što mu pomaže optimizirati trening i oporavak.

Analiza osobne igre: Praćenje vlastitog napretka kroz video analize pomaže sportašima da prepoznaju svoje slabosti i unaprijede vještine.

Sistematski pregledi: Redoviti pregledi ključni su za održavanje optimalnog zdravlja sportaša, što mu omogućuje da bolje trenira i izbjegne ozljede.

Zaključak

Tekst objašnjava kako se dolazi do vještine. Vještina se temelji na tri ključna stupa: vježbanju, mentorstvu i radu na sebi. Bez ta tri stupa, vještina će biti na klimavim nogama. Svaki od tih aspekata važan je na svoj način i potrebno ga je razvijati kako bi sportaš imao veće šanse za uspjeh.

No, vježbanje, mentorstvo i rad na sebi sastoje se od svojih elemenata. Nedostatak u jednom području može stvoriti pukotine koje bi mogle dovesti do pucanja u razvoju. Vrhunski sportaši koji uspijevaju održati visoku razinu vještine tijekom duljeg razdoblja gotovo su besprijekorni u svom pristupu. To zahtijeva ogromnu angažiranost – živjeti sport 24 sata dnevno. Zbog toga je postati prvak iznimka i čudo, više nego pravilo.

I da, možemo pričati o faktoru sreće ili nesreće. Fortuna je uvijek prisutna u sportu i životu, ponekad se stvari poslože na sretan ili nesretan način. No o sreći možemo govoriti tek kada sportaš i njegov tim ispune sve što je u njihovoj moći. Na kraju, sreća prati hrabre.

Damir Škarić
Damir Škarić
Viši nogometni trener. PRO licenca, Urednik 90plus bloga.

1 KOMENTAR

  1. Piše da bi trebalo početi trenirati ranije, no korisno bi bilo reći koliko rano i koje je pravo razdoblje za krenuti sa nogometom

OSTAVI KOMENTAR

Unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovdje

Ostanite u kontaktu

Želite li primati obavijesti i novitete pretplatite se na 90plus newsletter.

Povezane objave