“You can’t learn techniques and then try to become a painter. Techniques are a result.” – Jackson Pollock
Nogometna tehnika često je predmet edukacije nogometaša. Ona se procjenjuje, testira, ocjenjuje i komentira. Njezina se važnost posebno naglašava u nogometnim školama i akademijama.
Ipak, kada bi ljude pitali da definiraju nogometnu tehniku, mnogi bi ostali bez jasnog odgovora. Onaj tko doista razumije što je nogometna tehnika može je definirati na logičan način. Međutim, ono što je logično nije uvijek jednostavno jer obuhvaća širi kontekst i dublje znanje. Ovaj tekst bavi se upravo objašnjenjem nogometne tehnike na jedan, za mnoge čitatelje, drugačiji način, pa se isplati ostati do kraja.
Pojam tehnike
Što je tehnika općenito?
Prije nego što se posvetimo nogometnoj tehnici, važno je pojasniti opći pojam tehnike kako bi tekst bio lakše pratiti.
Evo definicije preuzete iz enciklopedija.hr:
Tehnika (prema grč. τεχνικός: vješt, uvježban, od τέχνη: umijeće, vještina) je ukupnost iskustveno ili znanstveno utemeljenih vještina, umijeća i postupaka, s potrebnim priborom, pomagalima i strojevima, koji služe za zadovoljavanje ljudskih potreba u stvarnom životu.
Ova duga i stručna definicija tehnike može se svesti na jednu riječ – način. Tehnika je povezana s načinom na koji nešto radimo. Iskustvo nam daje znanje i uvježbanost, što omogućuje efikasnije obavljanje zadatka. Drugim riječima, kroz iskustvo i vježbanje usavršavamo tehniku.
Ova duga i stručna definicija tehnike može se svesti na jednu riječ – način. Tehnika je povezana s načinom na koji nešto radimo.
Za termin sportske tehnike izdvojio sam citat iz udžbenika prof. Milanovića za sportske trenere, gdje stoji:
”Sportska tehnika podrazumijeva biomehanički ispravno i djelotvorno izvođenje struktura gibanja koja se nalaze u sadržaju pojedinoga sporta. Osnovne značajke dobre sportske tehnike su ekonomičnost, lakoća, ritmičnost i harmoničnost pokreta.”
Ovo je opća definicija sportske tehnike koja se ne odnosi isključivo na nogomet, nego na sportove u globalu. Ako to ne razumijemo, primjenjujući ovu definiciju doslovno na nogomet mogli bismo se naći u problemu iz jednostavnog razloga: ne spadaju svi sportovi u istu kategoriju.
Klasifikacija sportova
Prije nego što krenemo u razlikovanje sportova, pogledajmo što im je zajedničko:
- Svaki sport ima jasno definirana pravila i postavljene okvire ponašanja (kako se pobjeđuje).
- Cilj svakog sporta je dominacija pojedinca ili grupe nad protivnikom ili protivničkom ekipom.
- Sportovi uključuju procese usavršavanja vještina kroz trening.
Kako se pobjeđuje u sportu?
Pravila određuju kako se pobjeđuje u sportu. Ponekad je za pobjedu potrebna čista intelektualna superiornost, kao u šahu. Na šahovskom stolu nema mjesta harmoniji pokreta; figure možeš pomicati lijevom rukom ili umom.
Kod sinkroniziranog plivanja ili umjetničkog klizanja do pobjede se dolazi prvenstveno zbog harmoničnosti pokreta. U tim sportovima ne postoji improvizacija – sportaši ponavljaju unaprijed izvježbane pokrete. Kao i u gimnastici, pokret je najvažniji. Tko izvodi pokrete bez narušavanja strukture, dobit će najviše bodova.
Sportovi poput nogometa, rukometa, košarke ili hokeja na ledu pripadaju drugoj vrsti. U njima je cilj postići više golova ili koševa od protivnika. Za te sportove vrijedi pravilo: “Utakmice se ne igraju, utakmice se pobjeđuju.”
Ovdje se ne ocjenjuje umjetnički dojam, već akcije. Dobar igrač ili ekipa stvara dobre akcije. Što više dobrih akcija, to su veći izgledi za pobjedu. Dobra akcija je ona koja je svrsishodna u datom trenutku.
Klasifikacija sportova prema složenosti
Složenost sporta ovisi o faktorima poput okoline, predmeta s kojim se manipulira, broja igrača i pravila. Neki su sportovi jednostavni, drugi su srednje složeni, a treći visoko složeni. Stručno, sportovi se nazivaju monostrukturalni, polistrukturalni, varijabilni i kompleksni.
Monostrukturalni sportovi (jednostavni)
Atletika, gimnastika, biciklizam, skijanje i plivanje primjeri su monostrukturalnih sportova. Atletičar na utrci od 100 metara ponavlja korake, plivač zaveslaje, a biciklist okretaje pedala. Uvjeti u bazenu su gotovo uvijek isti – voda, dužina staze. Većina fokusa pada na pojedinca. U ovim sportovima tehnika ima izuzetno snažno značenje.
Polistrukturalni sportovi (srednje složeni)
Borilački sportovi primjer su srednje složenih sportova. Ovdje su prisutni pokreti, ali i protivnik kojem se moramo prilagoditi jer nas izravno ometa. Za razliku od skijaške staze koja je unaprijed definirana vratima, protivnik je nepredvidiv i moramo prilagoditi svoje akcije njegovim postupcima.
Kompleksni sportovi
Nogomet i košarka izuzetno su složeni sportovi jer uključuju velik broj faktora koji izravno utječu na ishod, dok ih mi ne možemo u potpunosti kontrolirati. Ti faktori uključuju suigrače, protivnike, loptu i druge elemente igre.
Za razliku od gimnastičara, nogometaš će tijekom utakmice morati improvizirati, a nijedna utakmica neće biti ista. On će morati donositi jedinstvene odluke i izvoditi pokrete koje nikad nije napravio u istom ritmu, opsegu i redoslijedu kako bi osigurao pobjedu.
Uloga i definicija tehnike u nogometu
Za razliku od gimnastičke ili skakačke tehnike, nogometna tehnika mora se promatrati drugačije. Nogomet se ne igra za bodove na temelju pokreta, nego za golove.
Iako je u gimnastici važno biti harmoničan i precizan, u nogometu je ključno biti efikasan.
Tehnika u nogometu služi kako bi igrač ili lopta stigli na pravo mjesto u pravo vrijeme, optimalnom brzinom. Ponekad će efikasno dodavanje izgledati harmonično, no drugi put će biti potrebno uputiti loptu “špicom” ili vrhom kopačke kako bi se postigao željeni cilj.
Nogometna tehnika je, dakle, način na koji igrač koristi loptu da ona dođe na željeno mjesto u željenom trenutku i pri željenoj brzini. Nije važno je li lopta poslana unutarnjom, vanjskom, lijevom ili desnom nogom.
Tehnika u nogometu služi kako bi igrač ili lopta stigli na pravo mjesto u pravo vrijeme, optimalnom brzinom. Ponekad će efikasno dodavanje izgledati harmonično, no drugi put će biti potrebno uputiti loptu “špicom” ili vrhom kopačke kako bi se postigao željeni cilj.
Kada i kako trenirati nogometnu tehniku?
Zbog strukture sportova poput veslanja ili atletike, tehnika je polazišna točka. Moraš naučiti tehniku zaveslaja da bi mogao sjediti u čamcu. Ako je tehnika zaveslaja loša, nikakva snaga ili taktika to ne mogu kompenzirati.
U nogometu je igra polazišna točka. Igrač prvo mora razumjeti nogomet – koji je cilj igre i što treba činiti na terenu. Ako to ne zna, može biti efikasan samo slučajno. Kad igrač razumije što treba raditi, ali to ne provodi u djelo, tada možemo dovesti u pitanje tehniku. Često su problemi u nogometu povezani s taktikom, a ne tehnikom.
Trening nogometne tehnike ima smisla tek kada smo sigurni da taktika ne može puno pomoći. Tehnička egzekucija često se popravlja učenjem taktike jer igrač dobrim izborima olakšava situacije na terenu i djeluje efikasnije.
Igrač prvo mora razumjeti nogomet – koji je cilj igre i što treba činiti na terenu. Ako to ne zna, može biti efikasan samo slučajno. Kad igrač razumije što treba raditi, ali to ne provodi u djelo, tada možemo dovesti u pitanje tehniku.
Zaključak
Svaki sport ima svoju tehniku, no njezina vrijednost i uloga variraju. U složenim sportovima poput nogometa kvaliteta igre uglavnom ovisi o taktici, dok u jednostavnijim sportovima tehnika igra dominantnu ulogu. U nogometu je najvažnije biti efikasan i pragmatičan. Tehniku ne treba zanemarivati, no taktika je ta koja vodi igru.
Ako igrač taktički zna što treba učiniti i ima volju pronaći će i način- tehniku koja mu osobno najviše odgovara.