Zašto je razumijevanje nogometne igre puno važnije od tehnike, brzine ili izdržljivosti?

If I wanted you to understand, I would have explained it better.”

Johan Cruyff

Razumijevanje nogometne igre je faktor “X” u nogometu. Za igrače koji razumiju nogomet kaže se da imaju ono nešto… neopipljivo. Razum je nevidljiv, s tim se slažem, ali ostavlja tragove na travnjacima koje možemo pratiti. Najbolji nogometaši svijeta prvenstveno su razumjeli nogomet kao igru, a tek onda imali “lijevu nogu”, “brzinu” ili “dribling”. Ovo je upravo tekst o tome kako “razum vlada dok snaga klade valja”. Važno je napomenuti da se nitko nije rodio pametan, već sa sposobnostima da brže uči ili je imao sreće da se našao u blizini dobrog učitelja. Pročitate li ovaj tekst do kraja, postat ćete bolji poznavatelji nogometa i njegova učenja.

Definicija razumijevanja nogometa

Razumijevanje nogometa može se definirati kao znanje o tome što činiti u konkretnoj situaciji kako bi se ostvario nogometni cilj. Općenito, cilj nogometa je postizanje pogotka. Gol se ne može postići u svakoj situaciji u kojoj se igrač pronađe, stoga razumijevanje pomaže igraču da pronađe drugo ili treće najbolje rješenje.

Nogometne situacije na utakmicama nude mnogo različitih rješenja. Za onog igrača koji je uglavnom svjestan najboljih rješenja kažemo da ima visoko razumijevanje. Igrač s niskim razumijevanjem nema dobru ideju što bi s loptom. Dakle, dobro razumijevanje nogometa je imati ideju što s loptom.

Kako razumijevanje igre utječe na kvalitetu nogometne izvedbe?

Danas je razumijevanje važnije

Razumijevanje nogometne igre najveći je faktor u uspješnosti nogometaša. Ono je uvijek bilo važno kroz povijest nogometa, no kako vrijeme prolazi i nogomet evoluira, tako razumijevanje nogometne igre ima sve veći utjecaj.

U vrijeme kada si nekome mogao doslovno slomiti nogu na terenu bez da te isključe (nije bilo crvenih i žutih kartona), razumijevanje je imalo manji utjecaj u odnosu na brzinu i snagu. Braniči i vratari nisu morali toliko razbijati glavu kombinacijama kada su pravila dopuštala da vratar ima pravo svaku dodanu loptu uhvatiti u ruke.

Danas su stvari znatno drugačije nego u klasičnom nogometu, gdje je bek bio doslovno mesar zavezan uz aut liniju, a krilo sin vjetra. Desetka je bila desetka. Virtuoz. Ništa više, ništa manje. Danas nogometaši moraju igrati u oba pravca (obrana i napad) i kretati se u sve četiri strane svijeta tražeći ono malo slobodnog prostora na terenu. Klasičnih desetki sve je manje te izumiru poput dinosaura dok braniči vještinama sve više liče na desetke.

Razumijevanje nogometne igre upravo je ključno za kreiranje vremena i prostora za sebe i suigrače. Ulazi se u utakmicu s namjerom da se adaptira. Nikad ne znaš tko će istrčati s druge strane. Protiv koga ćeš igrati? Hoće li ih biti tri ili pet u liniji? Iskreno rečeno, pozicije i njihove uloge nestaju. Suvremeni igrači imaju univerzalne sposobnosti. To im upravo omogućava razumijevanje igre.

Brzina, izdržljivost, tehnika i njihova povezanost s razumijevanjem

Brzina gubi na vrijednosti jer ima nogometnih utakmica (ili perioda na utakmici) kada protivnik ne ostavlja prostor iza leđa. U tom slučaju krila se moraju adaptirati. Također, ako braniš svoj gol na šesnaest metara, brzina nije primarna.

Izdržljivost ne pomaže ako ne znaš braniti prostor između linija (npr. obrambene i središnje). Možeš imati pluća maratonca bez ikakve efikasnosti. Kvaliteta kretanja važnija je od količine. Ako ne razumiješ dinamiku igre, onda si “muha bez glave” ili maratonac umjesto nogometaša.

Što se tiče tehnike, ona je važna, ali ne toliko kao razumijevanje. Naime, da bi igrao kvalitetan nogomet, ne moraš imati tehniku baratanja loptom kao što je imaju ulični virtuozi. Moraš imati zadovoljavajuću tehniku sa izvanprosječnim razumjevanjem igre.

Ako razumiješ igru, onda se krećeš po terenu i postavljaš tako da si stvaraš vrijeme i prostor za svrsishodno dodavanje. Čitanjem igre nogometaš se dovodi u situacije u kojima je njegovim suigračima lakše ga proigrati te on ima više vremena i opcija za dodavanje. Statistički, najviše dodavanja i primanja su ona kratka, po podlozi, koja su tehnički jednostavna za izvesti. Primjeri su španjolska nogometna reprezentacija, Ajax, Manchester City i drugi.

U nogometu su svi elementi važni i donose vrijednost. Razumijevanje nogometne igre djeluje na tehniku, izdržljivost ili brzinu kao koeficijent koji ih multiplicira. Recimo, brz čovjek sam po sebi nije loš ni dobar u nogometnom kontekstu. Ali kada imamo brzog igrača koji razumije igru i pravovremeno bira ulazak u prostore iza leđa obrane, možemo reći da taj nogometaš ima određenu vrijednost u igri.

Upravo zbog toga razumijevanje nogometne igre treba biti prioritet u treniranju mladih nogometaša.

Čitanjem igre nogometaš se dovodi u situacije u kojima je njegovim suigračima lakše ga proigrati te on ima više vremena i opcija za dodavanje.

Kako saznati što je igraču u glavi?

Promatrajući nogometnu igru, možemo samo pretpostaviti što je igrač želio. Naime, ideja i izvedba se ne moraju poklapati. Igrač s dobrom idejom, odnosno razumijevanjem igre, ne mora biti efikasan u izvršavanju ili egzekuciji nogometnih zadataka. Primjer je kada igrač želi odigrati loptu na jedno mjesto, ali ne stigne ili mu prođe preko kopačke i završi tamo gdje nije želio.

Najsigurniji i jedini način za procjenu razumijevanja nogometa je dijalog. I to između trenera i igrača na način da trener pita, a igrač odgovara. Što si želio napraviti u konkretnoj situaciji? To je početak intervjua. Nakon toga se ulazi u dijalog u kojem igrač objašnjava svoje namjere treneru dok ga ovaj sluša.

Drugi način je da se snimi utakmica te da trener pronađe obrasce ponašanja te prema sličnim (u nogometu nema istih) situacijama indirektno iščita koliko nogometaš razumije situaciju u kojoj se našao, odnosno koje su mu bile namjere. Taj način nije u potpunosti efikasan u procjeni jer može doći do pogrešnog tumačenja.

Kako se trenira razumijevanje nogometne igre?

Treniranje razumijevanja nogometne igre je u suprotnosti s klasičnim metodama treninga. Da ne idem u širinu, jer za objašnjenje suvremenih treninga je potreban cijeli jedan tekst, ovdje ću ukratko objasniti principe.

Razumijevanje nogometne igre je sposobnost koja je iznad tehnike, brzine, agilnosti, pa čak i taktike. Ona sadrži sve te elemente i u njoj se očituje. Klasični nogometni treninzi nisu prepoznavali važnost razumijevanja nogometne igre, pa ju stoga nisu ni trenirali. U tom smislu treninzi su bili drugačije koncipirani.

Za razumijevanje nogometne igre, najvažnije sposobnosti u nogometu, potrebno je organizirati trening na način da je sadržaj pretežno nogometna igra. Najbrži način da dijete shvati nogomet je da ga igra. Da mu se ponudi teren s golovima, suigračima i adekvatnim protivnicima. Klasični uvodni, glavni i završni dio treninga nisu u kontekstu razumijevanja te bi se trebali promijeniti.

Druga stvar je da mu se u tom okruženju pridruži trener koji shvaća važnost razumijevanja nogometne igre te ju zna unaprijediti. Treniranje razumijevanja nogometne igre radi se suprotno od treniranja “tehnike”.

Napredak u razumijevanju događa se isključivo u “aha” trenutku koji se događa u nogometaševoj glavi. Trener nije tu da mu eksplicitno kaže što on treba raditi ili činiti. Zaboravite na upute ”odi tamo”, ”napravi ono”… Uloga učitelja je da mu kroz stvaranje situacija i navodeći ga pitanjima dovede pred zid. U tom slučaju će mu se upaliti lampica ili neće.

Što je trener kvalitetniji, to će njegova pitanja više “pogađati u sridu” i poticati sive stanice mozga da se umreže. Kvaliteta treninga očituje se u stvaranju više kvalitetnog sadržaja koji pomažu igraču da bolje razumije igru.

Uloga analize u treningu

Analitika je izuzetno važna u treniranju razumijevanja nogometne igre. Snimanje utakmica, ali i treninga, drastično ubrzava trenažni proces. Prvo zato što se ne mora toliko prekidati sam trening. Igra ide svojim tokom dok se dobar dio edukacije odvija hladne glave u poticajućoj atmosferi.

Analizom kroz snimku igrač dobije mogućnost da se objektivno vidi izvan svoje uobičajene percepcije. Na taj način se odcjepljuje od emocija razmišljajući o sebi kao o trećoj osobi. Izuzetno iskustvo koje olakšava kritičko razmišljanje.

Nesvjesno učenje

Analitika je suvremena disciplina koja je procvala razvojem tehnologije. Iako je i prije bilo video kazeta, ovo danas je višestruko lakše. Ipak, i prije analitike bilo je igrača koji su imali iznimno razvijene sposobnosti čitanja nogometne igre bez da su ih učili na treninzima.

Razumijevanje nogometne igre može se pospješiti nesvjesno. Otkrilo se da djeca koja igraju nogomet u parku, često gledaju nogometne utakmice, imaju društvo za komentiranje nogometnih utakmica, pa čak i ako igraju PlayStation video igre na temu nogometa, mogu unaprijediti razumijevanje igre. Lumeni uče uz manje informacija, ali većina nas nismo lumeni. 

Svaka generacija uči nogomet na svoj način. Tako su prijašnje generacije učile na ulici, dok moderni nogometaši uče na temelju videoanaliza u akademijama. Analitika nije jedini način za podizanje razine nogometnog razumijevanja, ali je najefikasniji. Dijete koje je u akademiji koja preferira takav način učenja ima velike izglede da sustigne vršnjake koji uče nogomet na drugačiji način.

Svaka generacija uči nogomet na svoj način. Tako su prijašnje generacije učile na ulici, dok moderni nogometaši uče na temelju videoanaliza u akademijama.

Kako se očituje razumijevanje nogometne igre na mlade igrače?

Ljudsko tijelo je u naponu s osamnaest godina. Jedan dobro utrenirani atleta na pragu dvadesetih godina trebao bi biti snažniji, brži i agilniji od sebe u tridesetima. Ipak, hrvatskim nogometom ne dominiraju mladi igrači, već veterani. Jedan od razloga je što naši mladi igrači možda nemaju dovoljno kvalitetno razumijevanje nogometne igre kao igrači iz stranih reprezentacija. Prvo što mi pada na pamet je Englez Bellingham, iz Španjolske Yamal  ili Musiala iz Njemačke.

Treniranje razumijevanja nogometne igre dovodi do toga da su mladi igrači spremniji za seniorski nogomet. Nogometne akademije su uspješne jer mogu proizvesti više mladih igrača koji su spremni za igranje profesionalnog nogometa. Znamo da igrač od 18 godina koji ima sposobnosti dvadesetogodišnjaka vrijedi znatno više.

Ukoliko trener stavlja fokus na razumijevanje nogometne igre, onda će se to odraziti na terenu na način da će mu sustav biti fluidniji. Imat će taktičku raznolikost. Zbog razumijevanja igre, isti igrač može mu biti upotrebljiv na stoperskoj i bočnoj poziciji. Njegova momčad će bolje koristiti svoje prednosti i lakše iskorištavati suparničke nedostatke.

Treniranje razumijevanja nogometne igre dovodi do toga da su mladi igrači spremniji za seniorski nogomet.

Selekcija igrača i razumijevanje igre

Usprkos tome što je razumijevanje igre strahovito važan (ne jedini) kriterij u odabiru i selekciji mladih igrača, on se u Hrvatskoj možda ne koristi koliko bi trebao. Da se razumijevanje igre koristilo kao ključan kriterij za odabir igrača za mladu selekciju, možda bi Luka Modrić imao od jednog do dva nastupa u kadetskom i juniorskom uzrastu.

Postoji nekoliko faktora koji realno ograničavaju trenere da koriste razumijevanje nogometne igre i na njemu temelje selekciju igrača:

Sustav: U najranijoj dobi imamo sustav koji promovira trenere koji postižu rezultate na uštrb razvijanja mladih igrača. Trener koji pobjeđuje ima veću plaću i status.

Novac: Ne ulaže se dovoljno u nogometnu infrastrukturu. Mnogi klubovi nemaju novca da kupe lopte, a kamoli kameru ili tehnologiju koja je skupa.

Vizija: Čak i kad se dogodi situacija da netko ima novca, nedostaje vizionara koji bi revolucionirali trenažni i selekcijski proces. Štoviše, moderni treneri znaju biti napadani od kolega.

Takva situacija šteti razvoju talenata koji odlično razumiju nogomet te imaju potencijal za učenjem, ali im biološki razvoj ne prati suigrače iz kluba. Takvi igrači često znaju biti otpisani i marginalizirani. Tu se pojavljuju dva problema. Imamo premalo mladih igrača koji isplivaju za seniorsku momčad.

Drugi problem je taj da mladi igrač koji je iskočio za seniore nije dovoljno dobro potkovan u smislu razumijevanja samog nogometa. Zbog toga se ne može adaptirati u novu momčad nakon transfera u inozemstvo. Takvih primjera je mnogo u našem nogometu. Također se može dogoditi da mladi nogometaš ne dobiva priliku da zaigra u seniorskoj reprezentaciji.

Ukoliko se nešto ne promijeni, hrvatsku reprezentaciju će sve više činiti igrači odrasli u inozemstvu ili stariji igrači.

Zaključak

Razumijevanje igre nogometne igre je kompleksna vještina koja se naslanja na sve klasične vještine u nogometu. Ona ima snažan utjecaj na nogometnu izvedbu i potencijal mladih igrača.

Ako se želi trenirati razumijevanje nogometne igre, sustav treniranja se mora promijeniti, odnosno adaptirati i evoluirati. Taj proces svugdje ide teško, sporo i postepeno. Prvi korak je spoznati koliko je razumijevanje nogometne igre važno u kvaliteti same izvedbe na nogometnim terenima.

Kada se slijedeći put zapitate što vaše dijete treba unaprijediti vezano za nogomet, sjetite se samog razumijevanja. Razmislite o softveru jer kod mlade i zdrave djece hardver nikad nije upitan.

Zapitajte se koliko moje dijete razumije igru, kako ju trenira i da tko je dijagnosticirao njegovo razumjevanje i kako?

Damir Škarić
Damir Škarić
Viši nogometni trener. PRO licenca, Urednik 90plus bloga.

OSTAVI KOMENTAR

Unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovdje

Ostanite u kontaktu

Želite li primati obavijesti i novitete pretplatite se na 90plus newsletter.

Povezane objave