Nogometne kategorije: Kriteriji za pozivanje djece na utakmice početnika

Zanima vas koji su kriteriji za pozivanje djece na nogometnu utakmicu? Došli ste na pravo mjesto. Naime, ne postoje univerzalno definirana pravila koja bi se primjenjivala u svim klubovima.

Odluka o tome koje će dijete biti pozvano, a koje izostavljeno s utakmica, ovisi prvenstveno o klubu i, što je još važnije, o odluci trenera. Ovo su moja osobna razmišljanja, utemeljena na istraživanju i iskustvu, o tome kako bi odgovorna škola nogometa trebala postupati kada je riječ o razvoju djece i nogometa u Hrvatskoj. Nastojat ću svoje stavove izložiti što jasnije kako bih osigurao razumijevanje poruke.

Predškolarci (U-7)

Kriteriji:

Poštivanje pravila

Razumijevanje osnovnih uputa

Emotivna zrelost (prihvaćanje poraza)

Prisutnost otvorenog mjesta

Objašnjenje:

Poštivanje pravila: Dijete treba pokazati zrelost u poštivanju pravila. To ne znači nužno poznavanje svih pravila već sposobnost učenja pravila. Kada mu se objasni pravilo, očekuje se da će ga poštivati. Početnici bi trebali prihvatiti činjenicu da lopta koja izađe izvan terena pripada protivniku.

Razumijevanje osnovnih uputa: Dovoljno je da početnici znaju tko su njihovi suigrači, a tko protivnici. Razumijevanje da pomoć treba pružiti suigraču i koji gol napasti su temeljni. Razumijevanje osnovnih uputa uključuje shvaćanje pojma napada i obrane, pozicije suigrača i protivnika te smjera igre. Osnovni pojmovi kao što su dodavanje, driblanje, oduzimanje lopte ili udarac na gol su ključni.

Emotivna zrelost: Utakmice mogu stvoriti pritisak na dijete. Neki se djeca odlično nose s tim, dok drugima može biti stresno nastupiti pred publikom ili protivnicima. Emotivno zrela djeca pokazuju malu dozu anksioznosti koja ih ne sputava previše.

Adekvatna reakcija na poraz je bitna; izgubljena utakmica može izazvati tugu, ali dijete se ne smije emocionalno raspasti. Pretjerana depresija, bijes ili ljutnja nisu poželjni pokazatelji.

Prisutnost otvorenog mjesta: Utakmice su ograničene brojem igrača koji mogu biti na terenu u određenom vremenu. Trener mora pažljivo birati broj igrača, obično oko dva puta više od broja igrača potrebnog na terenu. Ako postoji otvoreno mjesto, trener bi trebao razmotriti pozivanje igrača. Iznimka može biti ako se u istom vikendu igra više utakmica i igrači su već raspoređeni, što je prihvatljivo.

Problematični razlozi :

Sebičnost

Slaba kontrola emocija

Loše vještine

Izostanak s treninga

Objašnjenje:

naglasiti da većina djece u dobi predškolaca još nije zrela za nogomet na razini koju bi odrasli mogli očekivati. Zrelost za nogomet se razvija s vremenom, kroz razvoj kognitivnih sposobnosti djeteta.

Sebičnost, sposobnost koncentracije i kontrola emocija razvijaju se s vremenom, stoga je važno da treneri budu strpljivi, fleksibilni i pažljivi prema predškolarcima. Svako dijete zaslužuje priliku za igru; vještina igre ne bi smjela biti jedini ili glavni kriterij.

Zaključak:

U ovoj dobi nogometne vještine nisu na prvom mjestu nego kapaciteti djece. Najvažnije je da je dijete u jednu stranu sposobno slušati i pridržavati se pravila- igrati se. Druga stvar je da je emotivno zrelo za igranjem utakmica. Ovdje moram napomenuti da je igranje utakmica u ovoj dobi izrazito diskutabilno. Moguće je da više šteti nego pridonosi razvoju upravo zbog emotivne zrelosti.

Početnici (U-9)

Kriteriji:

– Pridržava se osnovnih pravila

– Razumije jednostavne upute

– Emotivna zrelost (poštuje druge)

– Nedostatak broja utakmica

Objašnjenje:

Pridržava se osnovnih pravila – ovdje se od djece traži da prihvaćaju pravila, ali isto tako da ih razumiju. Trebali bi već znati što su prekršaju i igri, kada ikako se izvode prekidi. Ovo je idealno vrijeme za usvajanje fer-play obrazaca ponašanja. U ovoj dobi je naglasak na poštenju i striktnom držanju pravila. To se odnosi na ponašanja na terenu, ali i izvan njega koji ne moraju biti strogo povezana s igrom. Za razliku od mlađe dobi ovdje se igrač treba suzdržati od udaranja, psovanja i ostalih nedoličnih ponašanja.

Razumije jednostavne upute– Ovdje se mogu dati jednostavne individualne upute djetetu u smislu da ih on razumije i primjeni. Iako još većina djece nije dorasla kompleksnim momčadskim zadacima uputa poput; pomakni se prema sredini terena, lijevo ili desno bi trebale biti razumljive igračima. Djeca mogu razumjeti i izvršiti uputu tko izvodi prekide te kako izvode prekid. Također im je jasnija uloga između braniča i napadača, bočnog igrača i onoga u središtu terena.

Emotivna zrelost– Poštivanje pravila, suigrača i protivnika na jednoj prihvatljivoj razini. Primjereno reagiranje na svoju i tuđu pogrešku bez pogrdnih riječi u obliku vrijeđanja. Dopustivo je i prihvatljivo da djeca izbace frustracije iz sebe na doličan način. Pokazivanje emocije poput sreće, tuge ili razočaranja je sasvim prirodno. Pretjerana agresija i bijes usmjeren na druge se treba korigirati jer je znak emocionalne nezrelosti.

Nedostatak broja utakmica– Utakmice su važne za djecu, ali moraju biti pravilno dozirane. Sasvim je u redu da igrač u ovoj dobi ima jednu utakmicu tjedno. Nedostatak utakmica je kada igrač nije pozvan nekoliko tjedana na utakmicu. U tom slučaju bi mu se trebalo napraviti mjesta, ako dijete ima potrebu i želju za igranjem. Ignoriranje potrebe za igranjem nogometaša početnika nije dobro.

Problematični razlozi :

– Nedostatak vještine

– Opravdana ne redovitost

– Nerazumijevanje taktičkih principa

Nogometni početnici, a u to spadaju igrači U-9, imaju pravo na slabije vještine. U ovoj dobi mozak se ubrzano razvija a s njime i spretnost, koordinacija, ravnoteža i agilnost. Neki se prvi puta susreću s loptom i treba im dopustiti da se prilagode. Nedostatak vještine ne može biti isključiv faktor da se ne pozove igrač na utakmicu.

Sasvim je prirodno da se djeca u ovoj dobi traže. Aktivni su u drugim aktivnostima i sportovima. To je opravdan razlog za izostajanje s pokojeg treninga. Također je opravdano izostati ako je igrač bio bolestan. Djeca su u formi čim ozdrave. Ako ima mjesta trebalo bi ga pozvati.

Možda netko i zna te osjeća taktiku. Ipak je važno znati da se u ovoj dobi od igrača ne traži umjerena, a kamo li pretjerana taktička disciplina. Zadaci bi trebali biti prilagođeni individualcima. Onaj tko više shvaća od njega se više traži. Strpljivo i oprezno s igračima koji ne razumiju. Oni su  tu upravo da bi ih se naučilo.

Zaključak

Ovdje svako dijete zaslužuje priliku da igra, pogotovo ako ima dovoljno mjesta unutar ekipe. Ukoliko je broj igrača veći nego što je kapacitet za utakmice, sasvim je razumljivo da klub djeci organizira alternativnu utakmicu.

Ovdje rezultat ne može biti prioritet dobrobiti djece. Stoga se zove optimalan broj djece na utakmicu u kojoj svi zaslužuju priliku za igrom.

Limači, prstići, morčići, tići… (U-11)

Kriteriji:

– Razvijene osnovne nogometne vještine

– Primjenjuje jednostavne taktičke zadatke

– Pokazuje trud i zalaganje na treninzima

Objašnjenje:

Osnovne nogometne vještine– Osnovne nogometne vještine spadaju u baratanje s loptom. Igrač bi u ovoj dobi trebao relativno dobro kontrolirati loptu kako bi mogao obavljati jednostavne taktičke zadatke. U osnovno baratanje s loptom proizlazi dodavanje i primanje lopte uz  opstrukciju protivnika. Usmjeravanje lopte i vođenje po terenu u željenom smjeru uz zadržavanje kontrole.

Primjenjuje jednostavne taktičke zadatke– Razumije svoju ulogu na terenu. Razlikuje pozicije, odnosno prepoznaje osnovne  zadatke u odnosu na poziciju koju igra. Drugačije se ponaša u ulozi napadača ili obrambenog igrača. Može surađivati sa suigračima u fazi obrane i napada. Konkretno primjenjuje dvostruko proigravanje ili pomaže najbližem igraču u obrambenim zadacima tako da mu pokriva ”leđa”.

Pokazuje trud i zalaganje na treninzima– U ovoj dobi se od igrača očekuje da budu disciplinirani u dolasku na treninge. Odnosno nagrađuje se predanost treninzima. Pozitivno je kada igrač bira trening ili utakmicu umjesto neke druge obaveze. Odaziva se na treninge i kada su uvjeti za treniranje nepovoljniji poput kiše. Osim pokazivanja poštovanja prema drugima, ovdje se od igrača traži da pokaže minimalne radne navike. Koncentracija i fokus na treningu te predanost zadacima od strane trenera.

Problematični razlozi :

– Nedostatak vještine

– Opravdana ne redovitost

– Nerazumijevanje taktičkih principa

Prije dvanaeste godine neka djeca će imati razvijene kompleksne mentalne sposobnosti. Ipak većina djece neće moći shvaćati kompleksnu taktiku. To je sasvim u redu te u skladu s njihovim razvojem. Pogrešno je neko dijete eliminirati iz tog razloga. Važno je biti strpljiv jer velike promjene nastaju tek iza dvanaestog rođendana. Shvaćanje i prepoznavanje linija te korištenje međuprostora je nešto na čemu se radi bez velikog pritiska.

Ova dob još uvijek treba imati razumijevanja za djecu koja nemaju fine vještine. Žongliranje s loptom, kompleksi driblinzi i precizna dodavanja dobro dođu ali nisu neophodna. Uz veliki trud i entuzijazam te vještine se mogu unaprijediti. Važno je da kod djeteta postoji radna etika i zainteresiranost za učenjem.

Zaključak

Ova dob služi kao baza za buduću selekciju. Svaka baza da bi bila stabilna zahtjeva širinu. Još uvijek se radi o nogometnim početnicima.

Prag tolerancije na vještine kao i na ponašanje mora biti visok. Osim u ekstremnim slučajevima, djeca trebaju biti redovito pozivana na nogometne utakmice.

Uporno izostavljanje odnosno apsolutno isključivanje sa svih utakmica ne bi trebalo biti opravdano nedostatkom vještine.

Mlađi pioniri (U-13)

Kriteriji:

Razvijene nogometne vještine

Fizička sposobnost

Poznavanje i razumijevanje osnovnih nogometnih principa

Objašnjenje:

Razvijene nogometne vještine: U ovoj dobi, očekivanja prema vještinama igrača rastu; traže se naprednija kontrola lopte, bolja kontra i veća preciznost. Kontrola lopte koja odskače ili leti predstavlja veći izazov nego lopta koja se kotrlja po tlu. Ovisno o razini vještina, igračima se postavljaju zahtjevi za kontrolom brzih i nepredvidljivih lopti u ograničenom prostoru.

Fizička sposobnost: Kriteriji uključuju fizičke sposobnosti igrača, kao što su brzina, izdržljivost i sposobnost obavljanja nogometnih zadataka pod visokim intenzitetom. Prisutnost brzine, izdržljivosti i agilnosti, sve u skladu s dobi, visinom i tjelesnom građom igrača, je presudna.

Poznavanje i razumijevanje nogometnih principa: Očekuje se da igrači razumiju osnovne nogometne principe, uključujući taktiku napada i obrane. Primjerice, igrači bi trebali razumjeti prednosti branjenja na manjem prostoru kada su suigrači bliže jedni drugima i kako iskoristiti veći prostor za efikasniji napad. To je samo jedan od mnogih primjera koji su primjenjivi i relevantni za igru u različitim situacijama.

Problematični razlozi :

– Kratkoročna forma igrača

– Kazna na temelju loše odigrane utakmice

– Povučenost

– Neprihvaćenost od suigrača

U ovoj dobi kvaliteta igre ovisi o brojnim faktorima. Loš period života vezan za događanja u obitelji ili školi mogu narušiti izvedbu. Za trenera je važno da ima cjelokupnu sliku o djetetu te da ga ne kažnjava zbog toga. Važno je kakvu perspektivu nudi igrač od same forme u ovoj dobi.

Pogreške su tu da se uči na njima, ne služe kao kamen spoticanja. Podrška nakon pogreške umjesto kazne je prava pedagoška mjera ako se radi o djetetu koje griješi u želji da bude bolji igrač.

Povučenost ili introvertnost ne može biti isključivi razlog za izostavljanje djeteta. Ono se razvija i njegovo samopouzdanje treba graditi, a ne narušavati. Postoji više razloga zbog čega bi netko bio prihvaćen više, a drugi manje. Popularnost u društvu nije valjan razlog za stavljanje mladog nogometaša na margine.

Zaključak

U ovoj dobi se u određenim nogometnim školama provodi selekcija igrača. Tada se neki igrači usmjeravaju u druge klubove ili sportove. Kriterij na koje se neko dijete poziva na utakmicu bi trebao biti i usmjeren na dugoročan potencijal djeteta u odnosu na ambicije kluba i njegove suigrače. Pogrešno je isključiti igrača vodeći se primarno trenutnim postignućima i vještinama. Prednost bi trebala imati razvojna djeca.

Zaključak:

Selekcijski procesi u nogometnim školama i klubovima trebaju biti usmjereni ne samo na trenutne sposobnosti i vještine, već i na prepoznavanje i razvijanje dugoročnog potencijala igrača.

Odluke o pozivanju na utakmice trebaju biti zasnovane na sveobuhvatnoj evaluaciji igrača, njihovih osobnosti i potreba za razvojem, uz uzimanje u obzir ambicija kluba i kolektivnog duha unutar tima. Neprikladno je isključivati igrače isključivo zbog privremenih padova u performansama ili zbog osobina koje ne utječu izravno na igru, kao što su povučenost ili popularnost.

Damir Škarić
Damir Škarić
Viši nogometni trener. PRO licenca, Urednik 90plus bloga.

OSTAVI KOMENTAR

Unesite svoj komentar!
Molimo unesite svoje ime ovdje

Ostanite u kontaktu

Želite li primati obavijesti i novitete pretplatite se na 90plus newsletter.

Povezane objave